Máte dotaz? +420 605 337 238

Zkraťte si čekání na Ježíška s adventním věncem

Adventní svícen z proutí patří k Vánocům stejně jako dárky, kouzelná atmosféra a samozřejmě i dobré jídlo. První adventní neděle se blíží a už je tak nejvyšší čas na výrobu vánočních věnců z proutí či dřevěných adventních svícnů. Pojďme si společně tuto krásnou vánoční dekoraci vytvořit!

Jak vyrobit adventní věnec z proutí na stůl – postup

Letos se držíme aktuálních vánočních trendů, které vyhlásily červenou a bílou za barvy Vánoc roku 2022. Adventní věnce z bílého proutí navíc představují univerzální řešení pro každého milovníka stylové jednoduchosti. Taky fandíte severskému stylu? Pak jsou pro vás adventní věnce z bílého proutí ideální řešení. Skvěle totiž ladí k hygge interiéru.

Jak vyrobit vánoční věnec z proutí: Co budeme potřebovat?

 • Bílý adventní věnec – proutěný
 • Zelené smrkové větvičky
 • Výřezy z překližky s vánočními motivy
 • Tavná pistole
 • Zápichy na adventní svíčky (ty pořídíte například v květinářství)

Postup

 1. Jako první si rozložíme, jak chceme mít na věnci svíčky. Někdo se drží tradičního rozmístění do protějších konců, nebojte se ale postavit svíčky vedle sebe.
 2. Svíčky k proutěnému korpusu na vánoční věnec připevníme pomocí zápichů.
 3. Nyní na vánoční věnce z proutí pomocí tavné pistole připevníme dekorace. Rozhodně nesmí chybět zelené smrkové větvičky, které hezky ladí k bílému podkladu a navíc krásně voní.
 4. Pokud máte rádi severský styl, světlé odstíny a bílá barva jsou vše, co pro dekorování věnce potřebujete. Milovníkům hygge doporučujeme připevnit tavnou pistolí pár dřevěných výřezů z překližky: typické norské domečky.
 5. Chcete-li naopak dodat věnci výrazný vánoční prvek, dodejte mu červenou barvu. Stačí přidat větvičku cesmíny, šípky, či klasickou červenou mašli.

TIP NA ZÁVĚR: Zůstalo vám více tvořivého a dekoračního materiálu? Vytvořte si vánoční věnec na dveře z proutí a vykouzlete si zimní atmosféru již při vchodu do vašeho domova.

Symbolika nejen proutěných adventních věnců

Vánoční věnce z proutí mají silně zakořeněné tradice. Zřejmě pro vás nebude překvapením, že odpočítávání týdnů do Vánoc vzniklo kvůli zvědavým a natěšeným dětem (údajně tento zvyk pochází z německého sirotčince). Věnec jako takový se pojí zejména se slunovratem, střídáním ročních období a koloběhem života obecně. Snoubí se v něm dávné učení našich předků spolu s přírodními zákony. 

Jaké barvy se od pradávna pojí s adventními věnci?

 • Liturgickou barvou je v našich zemích fialová, která byla považována za barvu luxusu, výjimečnosti, pokání i vděčnosti. Čtvrtá narůžovělá svíce značí naději.
 • Protestanti naopak volili kombinaci červené a zlaté jako symboliku života.
 • Anglikánská církev zase preferuje královskou modř, která vyjevuje vodu jako atribut znovuzrození.
 • Pátou svíčkou, která symbolizuje Kristovo vzkříšení, měla vždy být svíce bílá (tato barva se následně pro adventní svíčky nejvíce rozšířila do povědomí veřejnosti). 

Jaký materiál lze na věnec použít?

 • Proutí patří k našim nejtradičnějším materiálům. S březovými a vrbovými proutky se poměrně snadno pracuje a na adventní věnce z proutí se proto hodí skvěle. 
 • Zelené větvičky dostupných jehličnanů se také váží jednoduše a patří k tomu nejdostupnějšímu materiálu vůbec.
 • Dřevo se dá využít všelijak – my nejvíce obdivujeme celé podložky z kmene stromu, které mohou posloužit jako podklad pro minimalistický dřevěný adventní svícen.
 • Sláma/obilí se hodí spíše na letní a podzimní věnce. Pokud ale preferujete boho styl, tak vám nic nebrání vyzkoušet si něco netradičního.
 • Přírodniny – například šišky, ořechy, bobuloviny, žaludy představují základ lidového tvoření na Vánoce a dodnes mají své skalní příznivce. 

Chcete alternativu proutěných vánočních věnců? Inspirujte se!

Symbolika kulatého věnce je nám více než jasná. Hledáte letos něco opravdu originálního? Pak vsaďte na adventní svícen – proutěný, dřevěný či přírodní. Odpočítávat týdny do Vánoc můžete stejně jako na věnci a navíc můžete popustit uzdu fantazii a nechat se zlákat jinakostí.

 • Adventní svícen ze dřeva ve tvaru jeleního paroží

Jedinečný design tohoto adventního svícnu vás dostane svou originalitou. Kombinujte se zelenou, vínovou a zlatou barvou, díky čemuž získá tato vánoční dekorace luxusní nádech.

 • Vánoční dřevěný adventní svícen ve své přirozené kráse

Jste fanoušci přírodního aranžmá nejen na Vánoce? Pak vám jistě není cizí rustikální styl. Ozdobíte přesně podle vašich představ a můžete si být jistí, že bude vévodit vašemu stolu.

 • Minimalistický a moderní adventní věnec ze dřeva

Adventní věnce ze dřeva mají severský hygge nádech, odolávají zubu času a nikdy nevyjdou z módy. Stále populárnější jsou velice jednoduché podložky z kmene stromu, které vřele doporučujeme pro každého milovníka severského minimalismu.

Pro více nápadů na vánoční výzdobu do domácnosti sledujte náš Pinterest, kde kromě originální inspirace najdete například i cenné rady, jak uplést proutěný adventní věnec, či jak ukládat vánoční ozdoby a dekorace.

Michaela Hodorová
Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.
Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.