Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Jak se sbalit na cestu stylově?

Konečně je léto a milovníci dovolených a cestování si přijdou na své. Je jedno, jestli se chystáte na chatu, k moři, na hory nebo na Šumavu, protože to, jak rychle, efektivně a stylově se zabalit, budete řešit při návštěvě jakékoliv destinace. V následujícím článku najdete pár ověřených tipů, které vám zaručí snadnější balení, a cestovní horečka tak u vás nebude mít žádnou šanci.

Klíč k úspěchu je seznam

Jak říká moje máma, tak bez seznamu ani krok. Vřele tedy doporučujeme si balení dobře promyslet a vzít si k tomu nejlépe tužku a dřevěný blok, kde si napíšeme vše potřebné a pak jen vyškrtáváme to, co máme již reálně zabalano. Dokonce existují vychytané aplikace, kde si seznam můžete stáhnout a jednoduše vyplnit online. Kostra cestovního seznamu může být stále stejná, jen se budou měnit jednotlivé položky – ale ruku na srdce, většinou má již každý vytipovaný své ustálené oblečení a módní doplňky určené na cesty (například lékárnička, doklady a peníze, sluneční brýle a oblíbené tričko). Hlavním přínosem takového seznamu je samozřejmě klid v duši. Vřele ho tedy doporučuji všem, kdo trpí cestovní horečkou a není s ním do začátku dovolené kloudná řeč.

Jak a do čeho se sbalit na cestu?

Hlavně efektivně:

 • Oblečení neskládáme, ale rolujeme.
 • Skupiny svršků si rozdělíme a dáváme do pytlíků a látkových tašek, budeme pak mít ve všem lepší přehled.
 • Pokud oželíme velkou kosmetickou tašku, tak kosmetiku i léky lze snadno a efektivně zabalit do plastových uzavíratelných sáčků, které zaberou méně místa.
 • Ty největší a nejtěžší věci si vezmeme na sebe. Často mě i taková bunda po cestě zachránila před zimou.
 • Využíváme každou píď prostoru, do bot srolujeme například ponožky.
 • Díky vakuovým pytlům ušetříme spoustu místa.
 • Balíme se do tašek, které následně můžeme použít jako doplněk. Doporučujeme například proutěné tašky (skvěle se hodí k letním outfitům) nebo korkové kabelky (korek má spoustu výhod – odolává UV záření, je voděodolný a ohnivzdorný).

Dále se nabízí otázka, do čeho se nejlépe zabalit. Pokud míříte na pěší trip a vaším hlavním cestovním prostředkem je vlak, nebo autobus, tak nad cestovním kufrem ani nepřemýšlejte a investujte do kvalitní krosny. Při jízdě autem, nebo cestování letadlem vřele doporučujeme zabalit své věci nejlépe do skořepinového kufru, který je prostorný a zejména dostatečně organizovaný. Perfekcionisté a chroničtí puntičkáři tím pádem ani nepřemýšlí nad možností batohu a jiné cestovní tašky neidentifikovatelného tvaru.

Na co nezapomenout při balení

 • Doklady a peníze jsou základ a věřte tomu, že právě tyto nejdůležitější věci rády zůstanou někde nachystané na botníku (mluvím z vlastní zkušenosti).
 • Lékárnička vám rozhodně v cestovním kufru či batohu nesmí chybět.
 • Kvalitní a zejména multifunkční oblečení – pár kousků vám pak vystačí na celou dovolenou.
 • Kvalitní boty a raději ještě jedny navíc nejsou nikdy ztrátou prostoru. 
 • Kosmetika – každý má rád tu svou a v zahraničí nemusíte sehnat přesně to, co vyhovuje vám a vaší pleti.
 • Kempingová sprcha – hodit se bude zejména při cestě autem, kdy budete mít vodu na opláchnutí rukou či ovoce po ruce kdekoliv si usmyslíte.
 • Dostatek pitné vody.
 • Kvalitní ochrana proti slunci – už jste na sobě měli stylové dřevěné brýle, které něco vydrží?

Nezapomínejte na úložné prostory v autě

Vřele doporučuji mít v autě kousek místa například na dřevěné bedýnky, které poslouží jako odkládací prostor na nezbytnosti, které se vám při dlouhodobější jízdě v autě můžou hodit a vy pak nemusíte otevírat hned několik kufrů, či tašek. Podobně jako bedýnky, ale poslouží i proutěný koš, který následně můžete využít na nákupy ve vaší vysněné destinaci. Piknikový koš je zase dostatečně prostorný pro všechny vaše nezbytnosti a navíc jej můžete využít na romantický piknik na pláži nebo v lese. 

Jaké vychytávky se vám v autě budou hodit?

 • dřevěná bedýnka na svačinky a jiné nezbytnosti
 • látkové přihrádky na sedadla
 • držák na tablet a tablet na pohádky pro děti
 • cestovní nebo dřevěný hrnek (pro vášnivé turisty vřele doporučujeme několika staletími prověřenou kuksu)
 • dřevěné organizéry do auta
 • cestovní síťka do kufru auta

Jedete kempovat? Dřevěné nádobí vám nesmí chybět

Máte rádi dovolenou dobrodružnějšího rázu? Tak jste jistě milovníky kempování a all inclusive dovolená vám zas až tak moc neříká. Pak musíte myslet i na kuchyňské potřeby, které k dovolené budete potřebovat. My samozřejmě doporučujeme to dřevěné. Upřímně, pokud cestujete s dětmi, tak nikdy nevíte, kdy děti dostanou hlad a na výletě jako naschvál nikde v okolí nebude nic, kde byste se mohli občerstvit a najíst. Řeším to tak, že si prostě všude beru jídlo s sebou. Nádobí ze dřeva a dřevěný příbor je tak nedílnou součástí mého batohu. Není těžké, nerozbije se a k obědu v lůně přírody se dokonale hodí. Ještě lehčí variantou je pak bambusový příbor a nádobí a pro děti samozřejmě nesmíme zapomenout bambusová brčka. Místo si na ně vždy najdete.

Abyste si dovolenou užili plnými doušky, nemusíte s sebou mít celý šatník a dva lodní kufry doplňků. Zejména jde o to si dovolenou užít. Tak směle do toho!

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

Mezinárodní den dětí připadá každoročně na 1. června. Při pohledu do kalendáře tak zjistíte, že je nejvyšší čas začít s výběrem dárků. Udělat dětem radost je v dnešní době čím dál složitější. S přibývajícími technologiemi na trhu se může lehce stát, že se v nabídce hraček a jiných vymožeností ztratíte. Tablety a elektronické hračky si najdou své opodstatnění […]

Chci číst dále

Technika rytí je tu s námi již od dob pravěku. Primitivní rytí bylo po čase nahrazeno uměleckým zdobením například zbraní, či šperků, nebo k vytváření pečetí. Dnes se technika hlubotisku uplatňuje zejména na uměleckém poli. Pro mnohé kutily se však například dřevoryt (dlabání, nebo rytí do dřeva) stal i zajímavým a velice relaxačním koníčkem. Co […]

Chci číst dále

Pití a příprava kávy je jednou z oblíbených činností všech milovníků této pronikavé vůně. Pokud si dáváte na přípravě kávy opravdu záležet, určitě však víte, že koupená mletá káva není tak úplně to pravé ořechové. Mezi lidmi se říká, že čerstvě umletá kávová zrna vydrží čerstvá pouze přibižně 20 minut, poté ztratí svou největší chloubu…Samozřejmě je […]

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.