Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Jak vyrobit vlastní stolní hru?

Přemýšlíte, co s dětmi během letních prázdnin vymyslet a jak je zabavit? V dnešním článku přinášíme tipy na zábavnou aktivitu, která vaše ratolesti potěší už při samotné výrobě, ale především po ní. Pojďte si s námi vyrobit jednoduchou dřevěnou stolní hru!

Vyrábíme piškvorky

Co budeme na výrobu potřebovat:

 • kulaté výřezy z překližky (5 + 5 kusů)
 • herní deska z překližky
 • barvičky nebo fixy a štětec

Postup

 1. Nejprve si vybereme výrobky z překližky – budeme dohromady potřebovat 5 + 5 kusů hracích “kamenů” a 1 desku. Pro desku jsme zvolili kulatý výřez z překližky a k němu pak ladící menší kolečka. Můžete ale samozřejmě vybrat i různé tvary dle vlastního vkusu, pěkně by vypadalo třeba i 5 hvězdiček a 5 srdíček.
 2. Na desku si tužkou jemně načrtneme mřížku ve tvaru dvojitého kříže, abychom tak získali 9 hracích políček
 3. Mřížku obtáhneme nějakou neutrální akrylovou barvou, ideálně černou.
 4. 10 koleček si rozdělíme na dvě části. Na každou polovinu namalujeme jiný vzor. Můžete zvolit klasická kolečka a křížky nebo zvolit veselé vzory. My vybrali jednoduché kulaté motivy: berušku a kytičku.
 5. Po použití nechejte akrylové barvy chvilku zaschnout a můžete se rovnou pustit do hry!

Výhody dřevěných stolních her

Dřevěné hry jsou nesmrtelnou klasikou, bez které si ani neumíme dětský pokoj představit. Určitě si i vy z dětství vybavíte minimálně jednu hračku, která byla dřevěná – třeba takové dřevěné kostky měl a má doma snad každý, že? Nebo autíčko, které bylo ručně domalované a ke kterému se samosebou musela vyrobit i garáž? A co domeček pro panenky s vlastnoručně kreslenými okny a miniaturním nábytkem? K takové hračce se pak pojí silná citová vazba, na kterou se jen tak nezapomíná…

Dřevěné hračky a společenské hry bývají poměrně přímočaré a jejich krása tkví právě v jejich jednoduchosti. Navíc jsou vyrobeny z materiálu, který nezatěžuje životní prostředí a vydrží několik generací. Jsou zdravotně nezávadné, bezpečné a hlavně podporují fantazii, paměť, kreativitu a motoriku

Jaké dřevěné stolní hry si můžete ještě vyrobit svépomocí

 • Mikádo – začneme tím nejjednodušším. Bude vám stačit jen sada špejlí. Tu rozdělíte na dvě poloviny a každou půlku označíte jinou barvičkou. A je to! Tohle super-rychlé DIY vám zabere pár minut, ale zajistí hodiny zábavy!
 • Domino – stačí vám sada stejných obdélníků, například ze staré stavebnice nebo z dětských dřevěných kostek. Kostky pak pouze natřete černou barvou a doplníte o puntíky. Jednoduchá nesmrtelná klasika.
 • Pexeso – tady využijete překližkové výřezy ve tvaru dřevěného kruhu nebo čtverce. Jednu stranu necháte čistou a na druhou vytvoříte dvojici stejných obrázků. Ty můžete buď namalovat, nebo využít dětmi velmi oblíbené nálepky.
 • Přiřazování – podobně jako u pexesa, i tady budeme na dřevěné výřezy malovat dvojice obrázků, ale s jedním rozdílem – nebudeme tvořit autentické, nýbrž tematické dvojice. Například myš-sýr, hvězda-měsíc, list-strom, vidlička-nůž, cokoliv vás napadne. 
 • Člověče, nezlob se – stálici mezi všemi dřevěnými deskovými hrami můžete vytvořit i svépomocí. Bude vám stačit přírodní dřevěná kostka (kterou použijete na výrobu klasické číselné hrací kostky), k tomu pak dřevěná figurka (16 kusů) a hrací deska (doporučujeme recyklovat starší dětský nábytek a vytvořit herní plochu přímo na desce dětského stolečku). Hrací plochu pak můžete vytvořit akrylovými barvami nebo použít nálepky, které vám dost usnadní práci. Stejně můžete vytvořit i klasickou dámu nebo šachy.

Proč si vyrobit dřevěnou hru svépomocí

Výroba výše zmíněných dřevěných her je jednoduchá, nezabere příliš času a můžete do ní zapojit i děti. V tom vidíme i hlavní výhodu vlastnoručně vyrobených her – strávíte čas společně s dětmi, a to nejen vymýšlením a realizací vlastního kreativního projektu, ale i samotným hraním!

Další nespornou výhodou je pak recyklace staršího dřevěného nábytku, můžete totiž při výrobě využít to, co už máte doma. Máte odrostlé děti a zbyl vám po nich menší nábytek? Přetvořte ho společně v něco nového a lepšího! Vaše děti už nebaví hrát si s dětskými kostkami? Upgradujte je a vytvořte třeba interaktivní didaktickou dřevěnou kostku, kterou si zamilují!

Až budete hledat další inspiraci na výrobu vlastní stolní hry, doporučujeme navštívit (nejen) náš Pinterest. Přidáváme tam hromady nápadů a návodů na výrobu jednoduchých kousků a dekorací ze dřeva.

Markéta Kocichová
Autor Markéta Kocichová

Věřím, že dřevo je nejdokonalejší materiál na světě a o zkušenosti s ním se s vámi ráda podělím. Zajímám se o užitečné rady a tipy ze světa dřevotvorby, které publikuji alespoň dvakrát měsíčně.

Další podobné články

Vypalování do dřeva se poslední dobou dostává do popředí zájmu DIY nadšenců a umělců. Ještě jste nic vypalovat nezkoušeli? Tak to rychle napravte, protože vypalování na dřevo vás velice rychle chytne za srdce.  Co je to gravírování a pyrografie? Jedná se o metodu ručního vypalování. Tato technika vlastně odebírá daný materiál (dřevo sublimuje) a tím […]

Chci číst dále

Pokud jste milovníci pečení nejrůznějších sušenek, perníčků nebo v době Vánoc dokonce cukroví, připravili jsme si pro Vás jistě zajímavý článek na tohle téma. V naší nabídce najdete dokonce několik různých variant dřevěných válů.

Chci číst dále

Tou největší výhodou dřeva je, že se se perfektně hodí jak na chalupu tak do městského bytu. Krásné dřevěné dekorace, které doladí váš interiér, si navíc zvládnete vyrobit sami. Dnes pro vás máme menší inspiraci a přinášíme vám 5 skvělých tipů, které dodají vašemu domovu venkovský nádech. 

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.