Máte dotaz? +420 605 337 238

Recyklace a upcyklace dřevěných výrobků

Nikdy jsme nebyli fanoušky plýtvání. Dřevo je pro nás krásně vonícím, odolným a nadčasovým materiálem, které si zaslouží druhou šanci v každém věku, protože umí stárnout s opravdovou grácií. I několik desítek let používané dřevo si vždy najde své uplatnění. Pojďte se společně s námi podívat na ty nejzajímavější výrobky, které byste z půdy rozhodně neměli vyhazovat.

Co je to upcyklace

Ve své podstatě se jedná o přetváření věcí, které byste například vyhodili, v předměty úplně nové užitné hodnoty. Na rozdíl od přístupu re-use, který se týká zejména znovupoužití a tedy i případné renovace nábytku ze dřeva a jiných výrobků, mají například dřevěné výrobky v případě upcyklace naprosto nový účel i využití. Díky upcyklaci se rovněž výrazně zvyšuje kvalita dřevěného výrobku, což ji zásadně odlišuje od recyklace, jak upozorňuje první teoretická stať na toto téma z roku 1994.

Vdechněte starým věcem nový život

Nemusíte se hned stát vášnivými sběrateli veteše, ale pokud jste vlastníky staršího nábytku, nejrůznějších dřevěných komod, dveří i oken, které zbyly po rekonstrukci, tak stačí trochu zručné ruce, chuť tvořit a výsledkem budou skutečně originální dřevěné dekorace na zahradu. Ta je pro finální upcycling dřevěných výrobků totiž ideálním prostorem, který snese doslova smršť kreativních nápadů.

9 tipů na dřevěné snadno upcyklovatelné výrobky

 • Dřevěné kolo

Má v zahradě jako dekorace velké uplatnění, můžete z něj udělat minizahrádku s netřesky, rustikální lustr, originální zrcadlo, květinový věnec, nebo DIY hmyzí domeček. 

 • Dřevěný nábytek

Uvažovali jste, že vyhodíte staré dveře, příborník, či dřevěnou komodu? Zahradě budou s trochou úprav výjimečně slušet. Vytvořit můžete dekorace, dřevěnou lavičku na zahradu, nebo květináče a stojany na květiny.

 • Dřevěný trakař

Dřevěné trakaře byly dříve nedílnou součástí každé domácnosti. Třeba jeden takový máte i někde na půdě. Samozřejmě lze dnes zakoupit i dřevěný trakař na květiny, který byl konkrétně k tomuto účelu vyroben. V obou případech je výsledek fenomenální.

 • Dřevěné vědro

Vědro ze dřeva má vysokou odolnost a jistě by ještě několik let sloužilo na vodu. Pokud ale dáváte přednost lehčím konvím, tak dřevěné vědro poslouží jako květináč v boho stylu. Nezapomeňte ale zespodu vyvrtat díru na odtok vody. Výhodou je, že se do něj hodí jakákoliv květina. 

 • Dřevěná židle

Podrobnější návod na zahradní květináč najdete na konci článku!

 • Dřevěné pískoviště 

V případě, že vaše ratolesti odrostou a už o tuto zábavu nejeví zájem, tak se nemusíte pískoviště hned zbavovat. Dřevěné pískoviště pro děti se totiž snadno může stát vyvýšeným záhonem nebo dokonce motýlí loukou, která oživí každý zahradní kout. 

 • Dřevěný kompostér 

Lze jej snadno recyklovat, protože kvalitní hnojivo i hlína se na zahradě hodí vždy. Pokud jste se přece rozhodli pro jeho zrušení, tak ohrádku stačí ponechat a poslouží jako dřevěná dekorace. Stačí pověsit LED světýlka, v okolí zasadit květiny a na plůtek zavěsit barevné hrníčky – to jistě upoutá každého návštěvníka. Pokud jste chovateli nějaké drůbeže, tak stačí ohrádku oplotit a hned máte bezpečný výběh pro mláďátka.

 • Dřevěné prkénko

Můžete jej jakkoliv dozdobit a vytvořit tak krásnou dřevěnou dekoraci v rustikálním stylu. Už jste třeba slyšeli o vypalování do dřeva?

 • Dřevěná bedýnka

Z bedýnek můžete snadno vytvořit dřevěné zahradní posezení, které se pyšní nenáročnou výrobou, ale i následnou údržbou. Ostatně na výrobu dřevěného stolu se můžete podívat v jednom z předešlých článků.

Díky upcyklaci mohou vzniknout zajímavé dekorace na zahradu ze dřeva

Jak už bylo v článku zmíněno, tak většina nábytku, dřevěných výrobků a věcí denní potřeby lze snadno upcyklovat zejména na dřevěné doplňky na zahradu, kterým nevšednost výjimečně sluší.

Dřevěné zahradní květináče ze starších židlí

Co budeme potřebovat

 • starou dřevěnou židli
 • rašelinu, nebo vybraný substrát (vždy záleží na výběru květin)
 • vybrané kultivary rostlin vhodné do exteriéru
 • brusný papír, ocelový kartáč nebo elektrickou brusku
 • ruční pilku
 • květináč, který velikostně sedí do sedáku dřevěné židle

Postup

 1. Ruční pilkou vyřízneme z židle podsedák.
 2. Celou židli brusným kartáčem očistíme a následně smirkovým papírem vybrousíme do hladka.
 3. Nyní už na řadu přichází vaše fantazie, židli můžete nechat v přírodním provedení, namořit, natřít požadovaným lakem, krakelovat, nebo na ni použít metodu patinování. Záleží jen na vašich preferencích.
 4. Do otvoru v podsedáku umístíme vhodný květináč.
 5. Do květináče nasypeme hlínu a zasadíme vybrané květiny.
 6. Nyní již stačí tomuto mimořádnému květináči najít místo na zahradě, kde se bude vyjímat.


Pokud máte náladu na tvoření, tak rozhodně navštivte náš Pinterest, kde se to hemží dřevěnými dekoracemi, vychytávkami do domácnosti, ale i nápady na ruční tvorbu a v neposlední řadě na vás zde čeká spousta tipů na upcyklaci.

Michaela Hodorová
Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.
Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.