Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Ubrousková technika decoupage pro začátečníky

V dnešním článku se společně podíváme na francouzskou metodu zdobení nejrůznějších předmětů: tzv. ubrouskovou technikou neboli decoupage. Dočtete se, v čem tato činnost spočívá a jak se dají využít například výrobky II. jakosti, nebo starší předměty, které by jinak skončily v koši. S naším návodem zvládnou decoupage i začátečníci.

II. jakost a jak ji využít?

V kategorii II. jakost jsme pro vás připravili zboží, jenž plně neodpovídá našim standardům kvality. Je například mírně poškrábané z focení, čímž se ale nijak nesnižuje jeho funkčnost. Velkou výhodou je samozřejmě výrazně nižší cena. Dokonale se tak hodí k DIY technikám a jiné práci se dřevem. I my jsme si pro ubrouskovou techniku zvolili dřevěnou krabičku z II. jakosti, u které jsme si opravili poškozené víko a našemu uměleckému zvelebování už nic nestojí v cestě.

Decoupage na dřevěnou krabičku

Metoda decoupage [dekupáž] je velice populární technikou zdobení předmětů (nejčastěji dřevěných, ale používá se například i na sklo) ubrouskem. Z ubrousku je možné vystřihnout pouze jednotlivé motivy, nebo jej použít celý. Na velmi jednoduchou decoupage dřevěné krabičky se podívejte v našem návodu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Co budeme potřebovat

Dřevěnou krabičku

Třívrstvé barevné ubrousky

Lepidlo na ubrouskovou techniku

Štětce na nanášení lepidla

Lak (bezbarvý a ředitelný vodou)

Nůžky

Postup

  1. Dřevěnou krabičku očistíme od případných nečistot a prachu.
  2. Z ubrousku oddělíme jen svrchní barevnou část, kterou následně budeme používat.
  3. Krabičku natřeme velmi tenkou vrstvou lepidla na decoupage.
  4. Přiložíme obrázek vystřižený z ubrousku (my použili dokonce celý ubrousek) a poté jemným štětcem velice opatrně uhladíme. V této chvíli musíme být opravdu opatrní, protože obrázek namočený v lepidle je křehký a snadno se protrhne. 
  5. Necháme chviličku zaschnout a po zaschnutí obrázek přelakujeme bezbarvým vodou ředitelným lakem.
  6. Chcete-li mít ubrouskem potaženou celou část, pak můžeme pokračovat a stejný postup aplikujeme na zbylou část krabičky.

TIP NA ZÁVĚR: Lepidlo na decoupage můžete klidně nahradit lepidlem na tapety, které je výrazně levnější. Takto vyzdobený předmět skvěle poslouží jako originální dárek pro vaše nejbližší – třeba ke Dni matek.

Na co se dá metoda decoupage využít?

Nejvhodnějším podkladovým materiálem jsou samozřejmě dřevěné výrobky, ale dá se využít na mnohé jiné materiály. Níže přidáváme pár nápadů:

Upcyklace dřevěných výrobků

Upcyklace je pojem, o kterém je poslední dobou hodně slyšet. Jedná se vlastně o přeměňování starších výrobků, nebo výrobků horší kvality, ve výrobky vylepšené, či sloužící k úplně jinému účelu, než pro jaký byly původně vyrobeny.

Jaké umělecké a upcyklační metody lze na dřevěné krabičky, dřevěný nábytek a výrobky ze dřeva obecně využít?

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Dnes tradičně v České republice slaví svátek všechny maminky. Dřevěná krabice s víkem vyzdobená metodou decoupage skvěle poslouží jako originální dárek pro vaši maminku na poslední chvíli. Další skvělé tipy na jednoduché tvoření najdete na našem Pinterestu.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

Dřevo je savým a porovitým materiálem, které často mění tvar i velikost. Naštěstí se dá správnou údržbou proti těmto vlastnostem velice účinně bojovat a zamezit tak pohybu materiálu. Dřevěné produkty déle vydrží, jen pokud jsou dobře ošetřené Při aplikaci dřevěných produktů do interiéru a exteriéru je dobré myslet zejména na okolní podmínky, které na dřevo […]

Chci číst dále

Do Velikonoc nám sice ještě nějaký ten pátek zbývá, ale na správnou přípravu a výzdobu domácnosti je právě teď nejvyšší čas. V naší nabídce najdete závěsné ozdoby, volně stojící i vhodné k zapíchnutí do květináče. V krásném přírodním provedení dodají vašemu domovu ten správný nádech Velikonoc, ale určitě jim můžete dodat barvy i podle své […]

Chci číst dále

Vánoce už pomalu ale jistě klepou na dveře a všechny nás čeká tak trochu maraton a šílení v kuchyni. Pokud plánujete s předstihem, tak se s vámi mile rádi podělíme o skvělé tipy, jak o vánočních přípravách uspořit trochu času, aniž byste slevili ze svého kuchařského umu. Vaše vymazlené pochoutky se na stůl budou nosit […]

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.