Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Proutěné dekorace návod: Velikonoční věnec

Cítíte jaro ve vzduchu? Pak není nic snadnějšího, než jeho vůni a energii vnést i do svého domova. Velice efektivní se v tomto ohledu jeví výrobky z proutí, které nejen že interiér zútulní, ale dodají mu ten pravý jarní nádech a kouzelnou hygge atmosféru. 

Jak vyrobit velikonoční věnec z proutí?

K jaru neodmyslitelně patří i Velikonoce, které jsou prosyceny barvami, jarními dekoracemi, a výborným jídlem. Taky se vždy na jaro těšíte, protože si konečně můžete domov obléct do barev a využít přírodních prvků pro své umělecké tvoření? Stejně jako k jaru patří Velikonoce, tak Velikonocům sluší věnce z vrbového proutí, bez kterých si velikonoční výzdobu ani neumíme představit. Pojďte si jeden takový s námi uplést.

Co budeme potřebovat

Velikonoční věnec z proutí: návod

 • Vzhledem k tomu, že je momentálně sezona, tak nejlepší je použít vrbové proutky začerstva ihned po uříznutí.
 • Nastříháme si stejně dlouhé vrbové proutky, které následně očistíme od přebytečného listí.
 • Z nejdelšího šlahounu vytvoříme kulatý základ, konce svážeme tenkým měděným drátkem.
 • Na základ následně namotáváme jednotlivé vrbové proutky, podobně jako bychom například namotávali provázek na tužku nebo vlasy na kulmu.
 • Konec vždy pořádně zafixujeme a vpleteme do již vytvořeného základu. 
 • Můžete popustit uzdu fantazii a plést věnce na mnoho způsobů, nebo si tloušťku přizpůsobit přesně podle svého gusta.
 • Nyní stačí proutěnou dekoraci jen stylově ozdobit.
 • Tip na závěr: Pokud pleteme z proutí poprvé, tak můžeme zvolit i velice jednoduchou začátečnickou variantu. Pruty jen naskládáme k sobě a svážeme do vejčitého tvaru, čímž vznikne netradiční dekorace vhodná například k pověšení na branku.
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Čím velikonoční věnec ozdobit?

Velikonoční věnce můžete ozdobit jakkoliv se vám líbí. Proutěný věnec se pyšní velkou variabilitou a parádu udělá jak v moderním, tak rustikálním, i boho interiéru. Stačí se jen zaměřit na vhodné doplňky.

 • Čerstvé i sušené květiny
 • Výřezy ze dřeva s jarními motivy
 • Skořápky vajec
 • Dřevěná vajíčka, která navíc můžete dozdobit (například namalovat akrylovými barvami, nebo na ně vypálit jemné motivy v boho stylu)
 • Krajka a jiné ozdobné textilie
 • Divoké bobule, šišky, ořechy, čerstvé kočičky, či jakékoliv jiné dekorace ze samotného lůna přírody.

Historie pletení jarních věnců z proutí

Věnec patří k nejčastějším, ale i nejstarším vytvářeným dekoracím, které provází lidstvo už od prvních civilizovaných národů. První dochované zmínky nalezneme již v Mezopotámii a Egyptě. Objevuje se napříč všemi národy, náboženstvími i kulturami. Symbolika věnce v první řadě souvisí s náboženstvím daného kraje. V současnosti je věnec nejčastěji spojován s křesťanstvím a symbolizuje věčný život Ježíše Krista. Stal se tak neodmyslitelnou součástí Velikonoc a pletení proutěných dekorací, košů i věnců patří k našim dodnes s láskou dodržovaným tradicím.

Co když…

Sice milujete tvoření a obzvlášť jarní výzdoba vám dodává přesně tu pozitivní energii, kterou po dlouhé zimě potřebujeme, ale neříká vám nic pletení dekorací z proutí? Návod na pletení tedy s přehledem ignorujte a podívejte se na naši nabídku proutěných věnců, která se pyšní širokou škálou velikostí, tvarů i barev. Najdete zde věnce v tmavém, přírodním, ale i světlém provedení. Polotovar již máte, teď vás čeká ta příjemnější tvořící část – zdobení. Tak směle do toho!

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

Bohatá a nápaditá textura olivového dřeva dokáže pozvednout i obyčejné dřevěné prkénko v umělecký skvost. Přidáte-li k tomu naprosto neopakovatelné a ojedinělé vlastnosti olivovníku, tak před sebou máte svatý grál mezi interiérovými doplňky. Extrémně tvrdé dřevo, k jakému se to olivové bezesporu řadí, vás zejména v kuchyni nenechá na holičkách. Co tu pro vás máme […]

Chci číst dále

Práce se dřevem je krásná a voňavá činnost, která ale vyžaduje vytrvalost a alespoň základní znalosti dřevařských technik. V tomto článku najdete pracovní postupy, které se používaly a používají k obrábění dřeva dodnes a možná zde naleznete i inspiraci, co ze dřeva krásného vyrobit. Práce se dřevem je krásná a voňavá činnost, která ale vyžaduje […]

Chci číst dále

Den dětí se blíží mílovými kroky a je třeba začít přemýšlet, jak dětem uspořádat zábavnou oslavu, na kterou jen tak nezapomenou.  Jak připravit tu nejlepší oslavu? Den dětí je mezinárodním svátkem, který se pravidelně slaví 1. června. Po celém světě se připravují nejrůznější oslavy, sportovní a společenské akce, které děti tak milují. Jak se shoduje […]

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.