Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Účinek dřeva v interiéru na lidskou psychiku

Pobyt v přírodě má na lidskou psychiku zřetelný vliv a výrazně ovlivňuje lidské zdraví. V roce 2016 proběhl ve Volyni mezinárodní seminář, ve kterém bylo podstatným předmětem přednášky na téma “Dřevo a lidské zdraví”. Výsledek studie, jež zazněla z úst hned několika odborníků na toto téma, zněl jasně – dřevěný nábytek, dřevěné dekorace a přírodní materiály neplní v interiéru jen estetickou funkci, ale výrazně přispívají k zvládání stresu!

Proč zařadit bytové doplňky ze dřeva a přírodní dekorace do vnitřního prostoru?

Jak již bylo řečeno, tak pobyt v přírodě příznivě ovlivňuje lidský organismus, dle nejnovějších kanadských studií ale v přírodě trávíme pouze 6 % času denně a tím pádem nám spojení s krajinou citelně chybí. Lidské tělo vykazuje lepší výsledky ve chvíli, kdy je kontakt s přírodou zajištěn i “zprostředkovaně”.

Hlavní přednášející na toto téma, Ing. Dalibor Houdek Ph.D, zmiňuje v tomto směru doslova převratnou studii z roku 1984, kdy se zkoumala rychlost rekonvalescence pacientů po operaci břicha. Kratší pooperační pobyt a menší dávku analgetik potřebovali pacienti, kteří měli výhled do zeleně nemocničního parku. Začalo se tedy diskutovat nad tím, jak dostat do pracovních i domácích interiérů více dřeva, a zda je jejich účinek pro lidský organismus důležitý. Dekorace ze dřeva a přírodní nábytek mají nejen výraznou estetickou funkci, ale přírodní povrch a materiál mají výrazný podíl na tom, jak se doma cítíte. Důkazem by měl být výzkum vedený kanadským dřevařským institutem FPInnnovations

Jak probíhal výzkum?

  • V rámci studie vznikly dvě varianty kancelářského prostředí. Jedna místnost byla vybavena nábytkem ve sterilní bílé barvě. Druhá místnost se pyšnila dřevěným nábytkem z masivu a dekoracemi do kanceláře.
  • 119 studentů University of British Columbia se zúčastnilo experimentu, který zkoumal jejich reakci na stresovou situaci v rámci závislosti na okolním interiéru.
  • Studenti byli rozděleni do skupin a postupně zavedeni do jedné z uměle vytvořených kancelářských místností.
  • Tam se dozvěděli pouze to, že jim bude předložen test z matematiky, jehož výsledky budou výrazným bodem v jejich celkovém hodnocení na konci roku.
  • Během experimentu bylo studentům měřeno EKG a vodivost kůže (obojí se například podílí na “detektoru lži”).
  • Prokazatelně menší míře stresu podléhali studenti, jejichž testování probíhalo v místnosti s dřevěným nábytkem.
  • Bylo rozhodně dokázáno, že prostředí má vliv na to, jak vnímáme a zároveň zvládáme stresové situace.

Dekorace z proutí 

Příznivý vliv na lidský organismus nemají jen viditelné povrchy ze dřeva. Například proutěné dekorace ještě více podpoří celkový naturální dojem a nápomocné budou zejména tam, kde si nábytek z masivu nemůžeme z nějakého důvodu dovolit. Proutěné koše a košíky jsou produktem známým již od starověkého Egypta, kde se používaly zejména k přenášení potravin, ale i stavebního materiálu. Užitná funkce košů z proutí však pokračovala i nadále a byla přirozenou součástí lidského života napříč historií. I když i dnes umíme ocenit jejich praktickou funkci, jejich dekorační účel z velké části převažuje. Kdo má doma například ohniště, tak koše na krbové dřevo jsou příjemnou nezbytností působící na naše smysly ve všech směrech pozitivně. Mnozí z nás používají například pletené koše jako obaly, či vázy pro květiny a tím dodají domovu, či kanceláři hřejivou atmosféru a alespoň zprostředkovaně se přiblíží k přírodě.

Dřevěný nábytek do koupelny není dnes žádné tabu

Dřevěný nábytek do obýváku není ničím výjimečným. Umíte si ale nábytek ze dřeva představit i v koupelně? Předpokládejme, že v místnosti, kde se koupete žádný stres většinou nezažíváte (jak tomu může být například v pracovně), zřejmě byste ale rádi prohloubili relaxační účinek, jenž například koupel nabízí. Pokud navíc interiér podpoříte dekoracemi v přírodním stylu (doporučujeme například nejrůznější svíčky, svícny z břízy a mnohé jiné přírodniny) a nábytkem s viditelně dřevěným povrchem – výsledek bude stoprocentní. Pokud se bojíte vlhkosti, tak doporučujeme poohlédnout se po odolnějších materiálech – například bambusu nebo olivovém dřevu. Bambus se pyšní vysokou odolností, dřevo z olivovníku zase odolností a nádhernou kresbou.

Bytové doplňky oceníte tam, kde chybí vhodný nábytek

V práci trávíte notnou část svého dne a většina pracovníků si nábytek do kanceláře vybrat nemůže. Pozitivně laděnou atmosféru s výrazným ozdravným účinkem ale vytvoříte i za pomoci přírodních dekorací, živých květin a dřevěných dekorací na poličku. Pokojové květiny zasaďte například do květináče ze dřeva a stěnu můžete příjemně doplnit o dřevěné dekorace na zeď. Všechny tyto přírodniny pozvednou nejen atmosféru, ale i lidskou mysl. Jejich velkou výhodou je i to, že se dají pořídit velice levně – spoustu krásných věcí si přinesete například z výšlapu na horách, či procházce po lese.

Závažným činitelem fyziologických reakcí lidského organismu na stres je sympatický nervový systém (SNS). Hned několik výzkumů dokázalo, že vizuální povrchy z dřevěného materiálu výrazně SNS snižují. Pokud tedy chcete účinně bojovat s jakýmkoliv fyzickým, či psychickým neklidem, nebo si jen prodloužit relaxační požitek v příjemném prostředí, tak doporučujeme do interiéru zařadit co nejvíce přírodních materiálů, květin a viditelně dřevěných povrchů v masivní úpravě.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

První vlnu má náš národ houbařů už letos za sebou. Jestli jste ještě nestihl hříbky usušit, naložit či zamrazit, nic si z toho nedělejte, hlavní houbařská sezóna totiž teprve začíná. Aktuální teplota a deštivé počasí pomůže podhoubí probudit k životu. Rostou!

Chci číst dále

Dnes jsme pro vás připravili speciální přehlídku produktů, které jsme pro naše zákazníky vytvořili. Můžete se těšit na velkou dávku inspirace, najdete zde od všeho trochu. Ať už krásné dekorace na svatbu nebo stylové doplňky pro vaši malou kavárničku – kochejte se, inspirujte se a tvořte.

Chci číst dále

Každý z nás to zná. Venku je sychravo, prší a pak je běžné, že své volné chvíle většinou trávíme v teple domova. My dospělí si sice rádi odpočineme s šálkem dobrého horkého nápoje, ale děti v uzavřeném bytě nevydrží chvilku na místě. Pokud hledáte způsoby, jak nejen ratolesti efektivně zabavit, tak čtěte dál a dozvíte […]

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.