Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Finská svíce neboli švédský oheň umožní opékání i v zimě

Co tu pro vás máme

Švédský oheň je také znám jako indiánská pochodeň, kanadský oheň nebo finská svíce, tzv. Jätkänkynttilä. V překladu toto slovo znamená doslova “chlapská svíce” a jedná se vlastně o špalek dřeva, který svou skladbou umožňuje tzv. komínové hoření. Otvory ve dřevě zapříčiňují nasávání vzduchu a výrazný tah umožňuje hoření pouze uvnitř špalku. Díky tomu hoří dřevo daleko ekonomičtěji a hravě si na něm ohřejete například jídlo, nebo opečete špekáčky. Obyčejnou pánev stačí položit na hořící špalek a jídlo takhle v divočině bude chutnat naprosto báječně.

Ač byl dříve důležitou pomůckou v tvrdých přírodních podmínkách, i dnes má své výrazné využití. Takový oheň zapálíte jednoduše kdekoliv, nemusíte zakládat ohniště a při chladnějších večerech je hořící poleno ideálním a zejména přirozeným zdrojem tepla a světla. Pokud ho použijete k vaření, či ohřívání jídla, tak pokrm následně dejte do dřevěné misky. Dřevo drží teplo daleko déle než například porcelán, či jiný “chladnější” materiál.

Odkud vítr vane

Údajně pochází až z dalekého a zasněženého Laponska, kde si lidé v tuhé zimě museli umět poradit. Jednalo se zejména o trik lesních dělníků, kteří potřebovali oheň k přípravě jídla v odlehlé divočině, ale nebyl prostor ani čas na rozdělání klasického ohniště. Pokrm pak jedli buď přímo z pánve, použili vidlice na opékání nebo si ohřáté jídlo naložili do dřevěných misek. Poleno jednoduše dohořelo a rozpadlo se na uhlíky, o důkladnější uhašení se zase postaral okolní sníh.

Jak zapálit švédský oheň

Pokud se finskou svíci rozhodnete zakoupit, v jejím otvoru již naleznete sirný knot, který zapálíte. Čím menší je v polenu otvor, tím hůře lze dřevo podpálit. Pomoct vám v tomto případě mohou například různé podpalovače. Východiskem se však mohou stát i přírodní produkty – k rozhoření se hodí například piliny, suchá kůra ze stromů, třísky, sláma i šišky. Plody lesa využijete i ve chvíli, kdy se rozhodnete produkt vyrobit sami. Do otvoru snadno vložíte hořlaviny a podpálíte.

Jak vyrobit finskou svíci svépomocí

Švédský oheň je stále populárnější na zahradních párty, obzvláště těch v chladnějších měsících. Využijí ho ale i chalupáři i milovníci večerního opékání v přírodě. Může se stát, že jedete na chatu a finskou svíci třeba nestihnete koupit. V tom případě pro vás máme velice jednoduchý DIY návod na výrobu vlastního švédského ohně. 

Návodů na výrobu existuje hned několik. Pokud umíte se sekerou, stačí vlastně špalek rozštípat cca na 6 menších polínek a svázat je dohromady – do otvorů pak vložit kůru, klacíky nebo slámu a zapálit, jak je popsáno výše.

Podobně snadný je i návod s motorovou pilou. Špalek dřeva rozřízneme křížem (zhruba do ¾ polena), do vzniknuvšího otvoru opět dáme hořlaviny a zapálíme. 

My jsme pro vás vybrali postup, který se nám jeví jako nejjednodušší a ten méně náročný, tudíž jeho výrobu zvládne hravě každý.

Co budeme potřebovat

  • Špalek smolnatého dřeva (poleno by nemělo být příliš dlouhé)
  • Vrtačku s delším vrtákem
  • Sirný knot, případně kousky smůly, kůry, třísek, či jakéhokoliv jiného přírodního podpalu

Postup

  • Vybereme vhodný špalek. Záleží čistě na vašich preferencích. Smrk se snadněji rozhoří a je dostatečně smolnatý, dub zase hoří dlouho. Když vyberete špalek s kůrou, tak než svíci použijete, může vám nějakou dobu posloužit i jako rustikální dekorace.
  • Poleno by nemělo být příliš dlouhé. Proč? Zaprvé by se do něj špatně vrtalo a příliš dlouhá polena po čase v půlce prohoří a zbytek se zbortí – pokud tedy na polenu chceme vařit, tak tato situace pro nás není ideální.
  • Vezmeme si špalek, který provrtáme seshora vrtačkou. Provrtáme jej skoro, ale ne úplně (!) naskrz.
  • Následně jej provrtáme i z boku a vznikne nám uvnitř vyvrtaný průduch. 
  • Do otvoru vložíme sirný knot požadované délky (určíme podle velikosti polena).
  • Do dřeva rovněž můžeme vložit přírodní produkty hořlavého charakteru (smůlu, třísky, kůru, klacíky).
  • Nyní již máme švédskou svíci hotovou. Pokud máme vhodný materiál, tak si svící klidně udělejme více. V zimních večerech se nám budou skvěle hodit a například na zahradě jsou i vhodnou dekorací v čistě přírodním duchu.
Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

Vánoce jsou za dveřmi a výběr dárků pro své blízké také. Už máte představu, čím koho potěšit? Jestli dosud tápete, tenhle článek je pro vás jako dělaný!

Chci číst dále

Mezinárodní den dětí připadá každoročně na 1. června. Při pohledu do kalendáře tak zjistíte, že je nejvyšší čas začít s výběrem dárků. Udělat dětem radost je v dnešní době čím dál složitější. S přibývajícími technologiemi na trhu se může lehce stát, že se v nabídce hraček a jiných vymožeností ztratíte. Tablety a elektronické hračky si najdou své opodstatnění […]

Chci číst dále

Hledáte šperkovnici do které si můžete ukrýt všechny své cennosti, bižuterii, hodinky a další módní doplňky? Nebo potřebujete skvělý dárek pro něžnější pohlaví?

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.