Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Vyrábíme krmítko a dřevěnou ptačí budku

Chcete se od jara do zimy těšit ze štěbetavého zpěvu našich ptáků? Není nic jednoduššího, než si na zahradu dát pár lákadel, které ptáčci milují. Budka, či krmítko vám na zahradu přinesou správnou ekologickou rovnováhu, ale rovněž budou díky svému přírodnímu vzezření báječnou dekorací.

Proč si umístit ptačí budku nebo krmítko v blízkosti svého obydlí?

V naší zemi žije až 370 druhů ptáků, z toho 214 zde i hnízdí. Věděli jste ale že většina z těchto ptáků jsou odkázání na pomoc člověka? Datel, strakapoud nebo žluna si dokáží místo k hnízdění vytesat sami, ale většina ostatních (sýkory, kosi, lejsi, brhlíci, šoupálci…) bohužel ne. Jsou tedy odkázáni na vyhnilé dutiny stromů, nebo již vytesaná hnízda od jiných ptáků (například zmíněného datla). Staré stromy, které podobný úkryt poskytovaly, však z krajiny velice rychle mizí a díky tomu se ztrácí bezpečné úkryty našich dutinových druhů ptáků. Pokud si pořídíte ptačí budku, tak výrazně zvýšíte hnízdní možnosti ptáků! Nezanedbatelný důvod k umístění ptačí budky je i význam výchovný (nejen děti se tímto jednoduchým a hravým způsobem učí odpovědnosti vůči přírodě), ale i vegetativní – jisté druhy ptáků vám mohou být významně nápomocny při ničení některých hmyzích škůdců.

Důkladný a ekologický boj proti hmyzím škůdcům

Jedna jediná sýkora koňadra se svým potomstvem dokáže pochytat obdivuhodně velké množství nejrůznějšího hmyzu od larev, přes housenky, až po mušky. Pro vaše ovocné stromy jsou tedy nepostradatelným bojovníkem za zdravé a hojné plody. Dokáží totiž vylovit i larvy a housenky skrývající se pod kůrou stromů. Pokud tedy na své zahradě nemáte žádnou budku nebo krmítko, je nejvyšší čas dát se do práce, podzim je pro vyvěšení těchto ptačích lákadel nejvhodnějším obdobím. Přilákané modřinky, sýkorky, rehci, pěnkavy, brhlíci i vrabci vám již od brzkého jara budou na zahradě sbírat slimáky, mšice, larvy, drátovce, komáry a mnohé další škůdce.

Zabezpečení budky a krmítka

Budka by měla hnízdící ptáky chránit před nepřízní počasí (zejména povětrnostními vlivy a kolísáním teploty), proto by měla být její výroba do detailu propracovaná. Krmítko i budka by měly být umístěny tak, aby byly co nejvíce v bezpečí před případnými predátory a rovněž nesmí jejich konstrukce ptáky nijak ohrožovat.

Údržba a kontrola budky i krmítka

U budky i krmítka starost nekončí pouze jejich výrobou a bezpečným a funkčním zavěšením. Minimálně jednou do roka bychom měli u obojího zkontrolovat technický stav a budku navíc i důkladně vyčistit od zbytků hnízdního materiálu. 

Dřevěné ptačí budky výroba – univerzální “sýkorník”

Pokud si chceme do zahrady přilákat zpěvné ptáky, dutinové druhy ptáků, nebo prostě jen chceme přikrmovat přezimující opeřence, měli bychom tomu přizpůsobit i výběr ptačí budky nebo krmítka. Budka pro sýkorku a kosa bude diametrálně odlišná. Následující návod i s rozměrem vletového otvoru se hodí zejména pro strakapoudy, krutihlavy, sýkory a špačky. Ostatní ptactvo vyžaduje trochu jiné rozměry – kulatý větší otvor vyhovuje sovám, velký podélný otvor se zase skvěle hodí pro budku pro kosa. Fotografie těch nejrůznějších budek pro inspiraci naleznete pod návodem.

Co budeme potřebovat:

 • Pilka
 • Vrtačka
 • Dostatečně velké dřevěné desky o tloušťce cca 2 cm
 • Barva
 • Štětec
 • Smirkový papír nebo hoblík
 • Vruty do dřeva
 • Vrtáky
 • Tužka na dřevo

Postup

 • Dřevěné desky ohoblujeme nebo očistíme smirkovým papírem pouze z vnější strany
 • Na prkna si tužkou nakreslíme obrysy stěn podle výše uvedeného obrázku ptačí budky. Rozměry si můžeme libovolně přizpůsobit vlastnímu materiálu (obě bočnice ve tvaru lichoběžníku, čtvercové dno a střecha a obdélníková zadní i přední stěna.
 • Následně pomocí pilky vyřežeme požadované tvary.
 • Do přední stěny vyřežeme kruhový vletový otvor (průměr cca 4,8cm).
 • K sešroubování jednotlivých dílů použijeme vrtačku a vruty o délce 40 mm.
 • Pokud je budka již sešroubovaná, tak na ni umístíme lištu vhodnou k zavěšení na strom.
 • Výsledný výrobek můžeme nechat v přírodním provedení, nebo jej ošetříme barvou (nejlépe v přírodních a nevýrazných tónech, aby se ptáci nebáli).
 • Hotovou budku připevníme na strom.

Návod na ptačí krmítko ze dřeva

Co budeme potřebovat:

 • Dřevěné desky na dno i stříšky
 • Vrtačku
 • Vrtáky
 • Hranoly nebo větve na sloupky
 • Zbytky dřeva (hranoly, desky) na boční lišty
 • Barvy, lak, falešná šindel, štětec  – nemusí být pokud chcete krmítku ponechat přírodní vzezření
 • Pilka
 • Tužka

Postup:

 • Z dřevěné desky o tloušťce zhruba 2 cm si podle návodu vyřežeme čtvercové dno.
 • Na dno připevníme z boku malé hranoly tak, aby převyšovaly dno asi o 2 cm. Je to zejména kvůli tomu, aby zrní příliš nepadalo na zem.
 • Pomocí hranolů – použijte klidně suché silnější větve, špalíky, nebo cokoliv, co vám bude připadat atraktivní – připevníme jednoduchou šikmou stříšku (ta musí být větší než základna). Ta by měla být šikmá, proto tomu úzpůsobte výšku hranolů (vzadu by měly být o něco vyšší), nezapomínejme je na vrchu seříznout do šikma, aby hezky přiléhaly ke stříšce.
 • Podle vlastních představ krmítko natřete, nebo jakkoliv jinak dolaďte.
 • Krmítko je vhodné umístit nejlépe na zahradě v blízkosti stromu. Důležité je dbát na to, aby krmítko nebylo v dosahu predátorů. Pokud žijete v bytě, tak při umisťování na balkonu se nemusíte zas tolik bát predátorů, ale dejte pozor na pevné uchycení – padající krmítko může lehce někoho zranit.

Jak správně dokrmovat přezimující ptactvo

Od jara do podzimu vám ptáci užitečně pomáhají při udržení správné rovnováhy na vaší zahradě a vystačí si s hmyzem, bobulemi a těmi nejrůznějšími škůdci. Na podzim se však hodí dát na balkon, nebo zahradu krmítko s vhodnou potravou. Neomezujte se tedy na všude dostupné lojové koule (nejsou totiž vhodné pro všechny opeřence) a spíše podpořte konzumaci jejich přirozené stravy. Vhodně se jeví nejrůznější druhy semeníků letniček (mák, černucha, měsíček, lichořeřišnice, třapatka), ale i semínka trvalek, oblíbenou pochoutkou jsou i slunečnicová semínka či suché klasy kukuřic. Hmyzožravé ptáky zase potěšíte například i larvami hmyzu.

Co když…

… si na výrobu netroufáte, nebo nemáte vhodný materiál či prostor? Na trhu existuje nepřeberné množství funkčních budek, ale i stylových krmítek, které budou vaší zahradě, nebo balkonu náramně slušet a budou tedy i velmi vhodnou přírodní dekorací.

Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům, co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

Určitě už jste se s lapačem snů setkali alespoň za výlohou obchodů. Netušíte ale k čemu tahle věcička slouží? Je to dávný indiánský amulet, který zahání špatné sny. Legenda říká, že dobré sny sklouznou po peříčku zpět do duše spícího a ty špatné se se zachytí do jeho sítě a jsou spáleny prvním denním světlem. […]

Chci číst dále

Zajistíme pro vás originální designové kousky, které budou pro každého osobním pokladem. Vytvoříme originální dárky pro vaše firemní partnery. U nás zkrátka myslíme na všechny.

Chci číst dále

Proč dát přednost dřevu před plastem? Přece z lásky k planetě, přírodě i estetičnosti. Dřevo je krásné na pohled i na dotek a zútulní jakýkoliv prostor. Vzdejte se nepopulární plastové mánie a vyměňte plastové doplňky za dřevěné. Prospějete nejen životnímu prostředí, ale také vašemu domovu. Dřevo má své kouzlo a dokáže interiér hravě protkat harmonickou náladou. […]

Chci číst dále

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagramu

Sledujte nás
 

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.