Máte dotaz? +420 605 337 238

Jak vyrobit adventní věnec z proutí

Adventní čas je už za dveřmi a vy přemýšlíte, jakými dekoracemi zútulnit váš domov? Vedle klasických vánočních ozdob a dřevěných betlémů k Vánocům neodmyslitelně patří věnec – a my si dnes spolu ukážeme, jak takový věnec z proutí udělat. Na jeho dozdobení pak stačí přidat pár drobností a dokonalá dekorace v ryze přírodním stylu je na světě. Možná si na pletení z vrbového proutí úplně netroufáte, my vám ale v tomto článku ukážeme, jak jednoduchá ve skutečnosti je výroba proutěného věnce a jaké další alternativní materiály případně můžete při pletení použít. Obrovskou výhodu spatřujeme i v tom, že korpus využijete celoročně, nejen v období adventu. 

Návod na věnec z proutí: Co budeme potřebovat?

  • Vrbové proutky (všechny ve stejné velikosti)
  • Tavnou pistoli (případně drátek)
  • Zahradnické nůžky na zastřihávání prutů
  • Delší silnější šlahoun, nejlépe z vinné révy

Návod na pletení věnce z proutí

Našli jste na internetu báječnou inspiraci na krásný věnec z proutí. Postup vám však není zas až tak znám? Pletení věnečku z proutí není žádná věda a my vám s tím rádi pomůžeme. 

Postup

  1. Nejdříve se musí připravit pruty, aby byly vhodné pro motání. Ustřihnuté pruty nejprve zbavme listí a pak je na pár dní vložíme do vody. Je to z toho důvodu, aby pruty byly co nejohebnější a lépe se s nimi pracovalo.
  2. V případě, že máme dlouhý šlahoun vinné révy, tak určíme velikost požadovaného věnce a omotáváním získáme pravidelný kulatý tvar, jenž nám poslouží jako základ budoucího věnce.
  3. Na základ z révy začneme namotávat proutky z vrby. Levou rukou uchopíme věnec a pravou rukou zasuneme lehce konec proutku mezi vinnou révu. Poté omotáváme základ (podobně jako bychom namotávali na tužku provázek, nebo vlasy na kulmu) a konec opět vsuneme do základu. Začátek i konec prutu můžeme po zasunutí do základu zafixovat tavnou pistolí nebo drátkem. Následně bereme jeden proutek za druhým a postupujeme stejně. Nezapomínáme pevně utahovat.
  4. Nesmíme zapomínat, že začátek i konec nového prutu musíme opravdu dobře zafixovat, aby se nám věnec nerozjížděl.

Jak vyrobit věnec z proutí bez použití tavné pistole a drátku

Ptáte se jak udělat věnec z vrbového proutí i bez použití těchto pomocníků? Velice jednoduše. Věneček hravě zvládnete i pokud nejste majitelem tavné pistole. Ta, případně i drátek na zafixování slouží spíše pro vaši jistotu. Po zamotaní několika proutků jistě získáte grif, jak správně konec proutku zastrčit, aby držel, a vše ostatní můžete klidně nechat stranou. 

Jak uplést věnec z proutí když nemám vhodný materiál

Milujete přírodní materiály a naprosto vás uchvátil věnec z proutí? Návod na to, co dělat, když se k vrbovému proutí nemáte šanci dostat, jste už ale nikde nenašli. V našich podmínkách je vrba nejčastějším materiálem pro košíkářské řemeslo. Výroba věnce z proutí však může získat úplně jinou dimenzi, i když se vrby nebudete až tak striktně držet. Pedig, nebo například papírové ruličky proutí hravě nahradí a mnohdy se s nimi pracuje jednodušeji. Od originálu jsou ale k nerozeznání! Můžete zkusit i jemnější materiály jako je břečťan, loubinec, zimolez (netřeba předem namáčet) nebo růže (tu stačí namočit jen na hodinku).

Jak vyrobit proutěný věnec bez vinné révy?

Pokud máte delší šlahoun vinné révy, tak je výroba o něco snazší. Šlahoun jednoduše uchopíte do rukou a jeho postupným namotáváním získáte kostru svého budoucího věnce. Pokud však tímto materiálem nedisponujete, nemusíte se bát, révu lze lehce nahradit. Vemte si nejdelší prut, jaký máte a vytvořte z něj kulatý základ. Ten vytvoříte i pomocí dvou prutů, které můžete provizorně svázat drátkem, nebo lepicí páskou. Pletení věnce z proutí pak bude pokračovat již podle výše popsaného postupu. 

Pletení věnců z proutí má silně zakořeněnou tradici

Nesmrtelné tradiční řemeslo je tu s námi déle, než si umíme představit. Objevovalo se napříč historií i civilizacemi od počátku lidstva. V každé zemi se samozřejmě používal trochu jiný materiál podle přírodních podmínek. Lidé pletli ze slámy, orobince, ratanu, pedigu, lýka a samozřejmě i z bambusu. U nás se pletlo zejména z dostupného vrbového proutí i jívy. Z proutí lze vytvořit takřka cokoliv od výrobků denní potřeby až po dekorace. Kruhový tvar věnce symbolizuje jednotu, tradici a nový začátek. Tradičně se ženy a dívky scházely první adventní neděli a pletly věnce. Tato zvyklost byla mnohem důležitější než následné zdobení (adventní věnec, jak jej známe dnes, přišel až v 19. století).

Co když…

… si na výrobu věnce z vrbového proutí netroufáte sami? Proutěné věnce všech možných tvarů i barev lze jednoduše koupit. Vyberete si jen správnou velikost a barvu a můžete se vrhnout na samotné dekorování. Případně můžete zapojit fantazii a využít jako korpus cokoliv jiného, třeba dřevěnou podložku z kmene stromu. Na tu pak stačí naaranžovat svícny se čtyřmi svíčkami a dozdobit. Tak směle do toho!
Jak uplést věneček z proutí už víte. Nyní už je jen na vaší fantazii, jak si jej vyzdobíte. Velikou výhodou je, že si korpus můžete schovat a použít ho nejen během adventu. Například na podzimní věnec se hodí přírodní materiály a zemité barvy, budou mu také náramně slušet stylové výřezy z překližky. Doporučujeme věnec ozdobit pomocí borovicových šišek, větviček jehličnanů, nebo snítkou vřesu, lýkem, lesními bobulovinami. Velikonoční jarní věnec pak laďte spíše do veselých barev, k dozdobení můžete použít i malovaná vajíčka.

Michaela Hodorová
Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.
Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.