Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Když má zábava výchovný charakter

Každý z nás to zná. Venku je sychravo, prší a pak je běžné, že své volné chvíle většinou trávíme v teple domova. My dospělí si sice rádi odpočineme s šálkem dobrého horkého nápoje, ale děti v uzavřeném bytě nevydrží chvilku na místě. Pokud hledáte způsoby, jak nejen ratolesti efektivně zabavit, tak čtěte dál a dozvíte se i spoustu zajímavých informací o dřevěných deskových hrách, o kterých jste možná neměli ani to nejmenší tušení.

Kdo byl prvním hráčem?

To, že společenské hry hrála i vaše prababička tušíte, ale věděli jste že deskové hry provázejí člověka mnohem déle? První deskovku si zahráli v Egyptě již v roce 3500 před naším letopočtem. Díky středověkým křížovým výpravám do Svaté země se pak dřevěné hry ve větší míře dostaly k nám do Evropy. Obecně by se dalo říct, že zpočátku bylo hraní her výsadou králů a šlechty a v jejich komnatách by se našly skutečně krásné, umělecky vyřezávané a zdobené skvosty. Postupem času se ale tato nevšední novodobá stolní zábava dostala i do měšťanských domů a na venkov. 

Vysokou míru pozornosti získala i vzdělávací schopnost her. Začaly vznikat nejrůznější pojednání a knihy o vzdělání. Velmi populární byl v období baroka a raném novověku například výklad světa pomocí šachových figurek. Vznikaly tak mnohé alegorické filozofické pojednání, které kritizovaly soudobou společnost (například Knížky o šašiech od Tomáše Štítného). Nejznámějším zastáncem hry a jejího výchovného charakteru byl světově uznávaný Jan Amos Komenský, jenž zastával proslulou a dodnes používanou metodu “Škola hrou”, která ve vzdělávacím systému zastává významné místo.

Proč hrát hry?

Důvodů pro hraní dřevěných společenských her nalezneme hned několik. 

  • Deskové hry výrazně posilují myšlení a komunikační dovednosti. 
  • Hry ze dřeva dokáží pěstovat důležité postoje pro budoucí psychický rozvoj. 
  • Ratolesti se učí pracovat v týmu, hrou také rozvíjí zdravé sebevědomí.
  • Při hraní dřevěných stolních her se plně projeví vnitřní diferenciace i správná míra individuality
  • Hráči reagují na úspěch a neúspěch. I ti nejmenší se učí vyhrávat a prohrávat. Dřevěné puzzle skvěle cvičí paměť nejen předškolákům, ale i těm nejmladším.
  • Adolescenti pomocí logických dřevěných her a hlavolamů zase výrazně posilují svůj racionální a logický úsudek.
  • Krom metodických a vzdělávacích vlastností je neocenitelná i jejich zábavná složka. 
  • Dřevěné společenské hry budete pro jejich tradičnost i nerozbitnost dědit z generace na generaci.

Šachy

Již několik staletí se šachy hrají napříč všemi kontinenty a stává se z nich promyšlená a doslova vědecká disciplína. Pro děti má hraní šachů didaktický charakter a dnes se dokonce šachy učí už ve školkách. Kompoziční šach rozvíjí schopnost myšlení, logického úsudku a rovněž podporuje příznivé charakterové vlastnosti. Dřevěné šachy mohou být i originálním dárkem pro člověka, který rád formuje sebe a své dovednosti. Máte malé děti a podobně jako Jan Amos Komenský vidíte v hraní šachů významnou učební pomůcku? Koupit v dnešní době lze i šachy pro děti.

Hra vás úspěšně zavede do vašeho osobního světa plného zábavy. Popusťte uzdu své fantazii a vstupte do imaginárního světa, kde realita nemá šanci.  Hraní her je sice doménou špatného počasí a vnitřních prostor, ale vaše hravé já se nemusí v tomto ohledu vůbec omezovat. Hrajte hry za každého počasí a nechte se vtáhnout zpět do dětských let.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Psaní, dřevo a kreativita jsou mou skrytou vášní. Mým úkolem je předat čtenářům co nejvíce rad, inspirace a návodů z oblasti dřevěných výrobků, vybavení domácnosti a práce se dřevem.

Další podobné články

Pokud sháníte svatebního fotografa v rámci Pardubického kraje, pak jste tady správně. Pro větší přehlednost jsme vytvořili jednoduchý seznam seřazený dle jednotlivých okresů. Postupně budeme doplňovat i ilustrační fotografie. 🙂

Chci číst dále

Milovníci Vánoc zpozorněte. Máme tu pro vás několik nápadů na ručně dělané vánoční dekorace. Tvoření není nijak složité a hlavně vás bude bavit. Když navíc do činnosti zapojíte děti, tak máte o sváteční atmosféru i zábavu bohatě postaráno a nemusíte být zrovna rození kutilové, abyste si vytvořili originální kousky za pár korun. Nevšední decoupage svícen […]

Chci číst dále

Dřevo samo o sobě je nádherné a má nesčetné množství výhod oproti nepraktickým plastům, které pomalu ale jistě zabírají na naší planetě víc a víc prostoru. Zkuste spolu s námi vyměnit plastové doplňky za dřevěné, které jsou nejen ekologické, ale na první pohled vypadají mnohonásobně lépe! A abychom vám to rozhodnutí ještě více ulehčili, našli jsme […]

Chci číst dále

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagramu

Sledujte nás
 

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.