Máte dotaz? +420 605 337 238

Dřevěné doplňky do kuchyně: Sluší nejen venkovským kuchyním

Dřevo do kuchyně patří! Je nejen praktickým a nezávadným materiálem, který využijete při velkém kuchařském nasazení, ale zároveň vypadá v interiéru skvěle a vkusně. Na jaké doplňky byste se měli zaměřit, abyste i ze sebestudenější kuchyně získali útulný a hřejivý prostor, který bude zároveň praktický? 

Slaďte kuchyni do jednotného stylu

Ač se to nemusí na první pohled zdát, detaily jsou důležité. Ještě než si do kuchyně pořídíte první stojan na vařečky, měli byste mít rozmyšlené, do jakého stylu kuchyň chcete ladit. Ono se pak velmi snadno může stát, že jednotlivé kousky sice budou vypadat dobře, dohromady to ale bude pěkný guláš. A nejen ten na talíři

Dřevěné doplňky a dekorace si vybírejte s ohledem na styl, který se vám nejvíce líbí a který ladí i se zbytkem vašeho domu či bytu. Rustikálním a venkovským kuchyním dominuje masivní dřevo, skandinávským interiérům zase sluší bambus. A pokud budete vybírat produkty laděné do industriálního stolu, pak se využijete exotické teakové nebo akátové dřevo.

Dřevěná deska má své pro i proti

V kuchyni potřebujete zejména prostor, který bude uzpůsobený tomu, jak často a jak náruživě v kuchyni trávíte čas. Pokud dostává vaše pracovní deska zabrat, pak ji volte z odolného a kvalitního materiálu. Ideálním druhem dřeva je dubové nebo bukové

Pracovní desky z masivu bývají napuštěny olejem, který zaručuje delší životnost. Olejový nátěr se ale jednou za čas musí obnovit. Nevýhodou masivních pracovních desek je jejich náchylnost k drobným oděrkám i vlhkosti. S tím vším je třeba při koupi počítat.

Dózy v dřevěném kabátku

Jak na správné skladování potravin? Je to věda. Abyste nemuseli skladovat suroviny v původních otevřených obalech, uskladněte je v přehledných a ideálně vzduchotěsných dózách. Tím prodloužíte i jejich životnost. I ty můžete pořídit dřevěné, respektive s dřevěným víkem. Jednotlivé suroviny si nezapomeňte oštítkovat, abyste měli přehled.

Dózy bývají většinou vyrobeny z plastu nebo skla. Jedná se o velmi elegantní způsob uskladnění suchých a sypkých potravin od luštěnin, těstovin, mouky, cukru nebo strouhanky. Tvary a velikosti jednotlivých dóz můžete uzpůsobit konkrétním surovinám i umístění v kuchyni. Najdete tak pro ně vhodné místo i v menších poličkách nebo skříňkách. Hlavně ale budete mít dokonalý přehled o všech surovinách a jejich množství.

Organizérům dřevo sluší 

Dřevěné doplňky můžete do kuchyně pořídit i tam, kde nebudou na první dobrou vidět. Zároveň vám ale pomohou efektivně zorganizovat prostor. Praktické jsou třeba organizéry na příbory, které vám pomohou udělat pořádek v jinak nepřehledných zásuvkách. 

Kromě příborů ale můžete pořídit i další skvělé stojany, například na nože, na párátka, na papírové utěrky, stojan na koření a dochucovadla nebo na kuchařku či vařečky. 

Kuchyňské potřeby nemusí být jen z plastu

Ačkoliv jsme zvyklí krájet, sekat, válet nebo míchat nejčastěji s pomocníky a náčiním vyrobeným z plastu, i ty může dřevo spolehlivě nahradit. Ať už se bude jednat o dřevěná prkénka nebo krájecí desky, paličky na maso, naběračky, obracečky, podtácky, válečky, vařečky, chlebníky, krouhače nebo mlýnky, poslouží vám nejen po té praktické stránce. Skvěle vypadají v kuchyni i vystavěné na otevřených policích. Mimo čas, kdy je používáte, budou stylovou kuchyňskou dekorací. Oproti jejich plastovým příbuzným je ale raději nedávejte do myčky nádobí a nevystavujte je delší dobu vlhkému prostředí. 

Markéta Kocichová
Věřím, že dřevo je nejdokonalejší materiál na světě a o zkušenosti s ním se s vámi ráda podělím. Zajímám se o užitečné rady a tipy ze světa dřevotvorby, které publikuji alespoň dvakrát měsíčně.
Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.