Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Vyrobte si ptačí budku

Ptačí budku jistě ocení všichni ptáčci, kteří mají problém si v zimních měsících obstarat dostatek potravy. Navíc skvěle doplní vaši zahradu a když se pustíte do její výroby, budete mít o zábavu i odpočinek postaráno. S dětmi pak přes zimu můžete sledovat, jací ptáci vás navštěvují.

Návod na dřevěnou ptačí budku

Výroba dřevěné ptačí budky vyžaduje jen pár součástek a trochu zručnosti. Budete potřebovat:

  • dřevěná prkna široká minimálně 12 cm,
  • šroubky nebo hřebíky a
  • šroubovák nebo kladívko.

Stejně široká prkna seřízněte tak, abyste měli:

  • prkno dlouhé 30 cm,
  • prkno dlouhé 25 cm,
  • 2x zkosené prkno s délkou stran 25 a 30 cm,
  • čtvercové prkno na dno,
  • obdélníkové prkno na střechu.

Rozměry jsou pouze orientační a odvíjí se i od velikosti dna, respektive druhu ptáčka. Do kratšího prkna vyřízněte otvor, kudy mohou ptáci vletět do krmítka. Teď už stačí prkna pospojovat, jak vidíte na obrázku.

Návod na ptačí krmítko ze dřeva

Jednodušší verze je pak dřevěné krmítko. Není třeba tolik vyměřovat a na základní krmítko budete potřebovat jen 4 prkna, která stlučete nebo sešroubujete dohromady. Krmítko není vhodné pro každého ptáka, ale například kos nebo drozd, kteří staví hnízda ve stromech, si s ním vystačí.

O trochu složitější varianta bude se stříškou z 5 prken. Místo dvou plných stran můžete použít 4 podstavce, krmítko pak bude přístupné ze všech úhlů.

Další ptačí budky

Nechcete se pouštět do práce se dřevem? Jako krmítko dočasně poslouží i nejrůznější věci, které najdete doma. Starý květináč, hrneček, i různé obaly od potravin. Na našem e-shopu si pak můžete vybrat budky i krmítka ze dřeva a v zimě je jen udržovat.

Rozměry ptačí budky

Jak velká by ptačí budka měla být? Záleží na druhu ptáčka, pro kterého budku stavíte. Ty nejmenší potřebují budku se dnem o velikosti 12×12 cm, pro větší ptáčky bude potřeba i budka se základnou 30×30 cm.

Dalším důležitým rozměrem je pak velikost vletového otvoru. Opět záleží na druhu ptáka a čím větší budka, tím větší je i otvor. Nejmenší začínají na cca 3 centimetrech. Na webu České ornitologické společnosti najdete nejběžnější rozměry budek, včetně vletových otvorů.

Markéta Kocichová
Autor Markéta Kocichová

Věřím, že dřevo je nejdokonalejší materiál na světě a o zkušenosti s ním se s vámi ráda podělím. Zajímám se o užitečné rady a tipy ze světa dřevotvorby, které publikuji alespoň dvakrát měsíčně.

Další podobné články

Hygge styl není třeba sáhodlouze představovat. V poslední době se zdárně zabydlel v našich obývácích, ložnicích, ale svůj úspěch slaví například i v koupelnách, kde si můžete s přehledem vytvořit dokonalý relaxační kout, ve kterém budete mít čas jen pro sebe. Rádi bychom vám poodhalili kousek zákulisí našeho e-shopu a pozvali vás na návštěvu k […]

Chci číst dále

Plánujete váš jedinečný den? Nebo někdo z vašich blízkých? Se svatbami jakoby se najednou roztrhl pytel, jen co se nám venku ukáže sluníčko.

Chci číst dále

Už od dávných dob bylo dřevo populární volbou pro některé kuchyňské náčiní, jako lžíce nebo vařečky. Dokonce i dnes lidé volí dřevěné kuchyňské vybavení raději než jiné materiály. Dřevo má svoje tradiční kouzlo a vaší kuchyni dodá tu správnou jiskru. Navíc jde o praktický materiál, takže nemůžete šlápnout vedle. Proto jsme se rozhodli pro vás […]

Chci číst dále

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagramu

Sledujte nás
 

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.