Máte dotaz? +420 605 337 238

Vánoce v Česku: Zvyky a tradice

Tradiční vánoční trhy si letos asi budeme muset odpustit, ale i tak si můžeme adventní čas užít naplno. Pusťte si koledy, zobněte si prvního letošního cukroví a dejte se do čtení o vánočních zvycích v Česku. Které tradice dodržujete i vy?

KOUSEK PŘÍRODY DO DOMÁCNOSTI

 • ADVENTNÍ VĚNEC

  Adventem se rozumí čtyřnedělí před Vánoci a představuje čekání na příchod Spasitele. První adventní neděle, železná, letos připadá na 29. listopadu, kdy začíná křesťanský rok. Bronzová bude šestého, stříbrná třináctého a zlatá vychází na 20. prosinec. Věnec bývá nejčastěji dozdoben jehličnatými větvičkami, které představují nový život. Svíčky na věnci se tedy zapalují postupně za každou adventní neděli, kterou symbolizují. 

 • JMELÍ

  Jmelí patří neodmyslitelně k tradiční vánoční výzdobě. Prý bylo původně stromem, ze kterého byla vyrobena Ježíškova kolébka a následně i kříž. Podle legendy se pak jmelí rozpadlo na větvičky studem, a aby odčinilo svou vinu, nosí lidem štěstí. Větvičku zavěste do výšky, abyste pod ní mohli nejen pohodlně projít, ale především políbit svého partnera/partnerku. Polibek pod jmelím vám přinese lásku do následujícího roku. A nebo můžete jmelí někomu věnovat – darujete tak dle křesťanského zvyku i štěstí a ochranu před nemocemi.

 • DŘEVĚNÝ BETLÉM

  Betlém patří mezi další klasické vánoční dekorace. Uprostřed vyobrazení scény narození Spasitele leží jesličky, ve kterých leží Ježíšek, kolem něj je Marie s Josefem, osel, vůl, pastýři se stádem ovcí a tři králové. Betlémy můžete potkat v různých podobách, během adventu bývají v okolí náměstí dokonce i živé betlémy. Do domácnosti si ale raději pořiďte betlém dřevěný. 🙂

 • VÁNOČNÍ STROMEČEK

  Vůně jehličí a krásné dekorace nesmí chybět v žádné české domácnosti. Pod vánočním stromečkem se sejde celá rodina, většinou ho společně i zdobíme. Nejoblíbenějším typem jsou jedlička, smrk a borovice. Už jste nechali Ježíškovi dopis za oknem, aby vám pod stromeček naježil ty nejkrásnější dárky?

Dřevěný betlém

VÁNOČNÍ KUCHYNĚ

Slavnostní večeři mívá každá domácnost trochu rozdílnou. Kdo nemá rád kapra, dá si k bramborovému salátu řízek, a komu nevoní rybí polévka, upřednostní hrachovku. Nezapomeňte prostřít jedno místo navíc, pro nečekaného hosta a od stolu během jídla nevstávejte, dokud všichni nedojí.

 • KAPŘÍ ŠUPINY

  Až budete čistit kapra, schovejte si šupiny, které pak při prostírání večeře nezapomeňte šoupnout pod talíř. A pokud kapr není součástí vaší štědrovečerní hostiny, dejte pod ubrus peníze. Přináší bohatství a hojnost pro následující rok, ale jen když pak šupinu/minci nosíte po celý rok v peněžence!

 • CUKROVÍ

  Mezi jednu z nejrozšířenějších adventních činností patří pečení cukroví. Dle pohanské tradice se jedná o ochranný pokrm, pomocí kterého se během zimního slunovratu chránil dům, rodina a hospodářství před temnými silami. Nejchutnější a nejoblíbenější druhy u nás jsou zdobené perníčky, linecká kolečka s marmeládou a vanilkové rohlíčky. Jaké máte nejraději vy? A máte doma vše potřebné na pečení?

 • VÁNOČKA

  Tradičním pokrmem českých Vánoc je (už podle názvu) vánočka. Taky jste si všimli, že tvarem připomíná miminko v zavinovačce? Dobrý postřeh, symbolizuje totiž Ježíška v povijanu. Dle starých zvyků chrání stolovníky před zlými silami.

Cukroví

U ŠTĚDROVEČERNÍHO STOLU

Po sváteční večeři přicházejí na řadu různé tradice. Hází se botou, lije se olovo (volovo:-)), zpívají se koledy, foukají se svíčky nebo se zpívají koledy. Mezi nejrozšířenější tradice ale paradoxně patří ty, které vás po pořádné večeři donutí povolit opasek a ještě něco malého sezobnout.

 • KRÁJENÍ JABLKA

  Vezme se nůž a jablko se na prkénku opatrně napříč rozkrojí. Křížek (a případně červík) neznačí nic dobrého, ale naštěstí bývá uvnitř málokdy. Nejčastěji vás čeká hvězdička, která znamená zdraví a štěstí.

 • LOUSKÁNÍ OŘECHŮ A POUŠTĚNÍ LODIČEK

  Věštění budoucnosti je oblíbenou vánoční činností. Vedle krájení jablíček si můžete rozlousknout i vlašský ořech a doufat ve zdravý vnitřek (radost a štěstí). Když budete s louskáčkem opatrní a podaří se vám skořápky rozpůlit, nevyhazujte je! Vložte do nich zapálenou svíčku, pusťte je na vodu a sledujte, čí lodička vydrží nejdéle – tomu se bude štěstí lepit na paty.

 • ODPUSTKY

  Že jste o této tradici nikdy neslyšeli? Tak to letos napravte! Stačí vám k tomu jen sklenice s medem, medová naběračka a vánoční oplatky. Každý člen rodiny si vezme jeden oplatek, nabere na něj trochu medu a od nejstaršího po nejmladšího počastuje celou rodinu se slovy: “Odpusťme si, co jsme si!”, načež se odpovídá: “Budiž ti odpuštěno!”. Nový rok pak celá rodina začíná s čistým štítem.

Louskáček na ořechy

PŮLNOČNÍ MŠE

Koledy si můžete zazpívat doma, ale není nic krásnějšího, než si udělat půlnoční procházku a jít si je poslechnout na vánoční mši. Jedná o historický zvyk vycházející z evangelií, podle kterých se Ježíš narodil o půlnoci.

Které tradice a zvyky dodržujete vy? Napište nám do komentářů! 🙂

Markéta Kocichová
Věřím, že dřevo je nejdokonalejší materiál na světě a o zkušenosti s ním se s vámi ráda podělím. Zajímám se o užitečné rady a tipy ze světa dřevotvorby, které publikuji alespoň dvakrát měsíčně.
Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.