Máte dotaz? +420 605 337 238 (Po-Pá 7:30 - 15:30)

Jak naplánovat dokonalou přírodní svatbu

Svatební přípravy bývají sakra makačka! Musíte vymyslet svatební dekorace, vyladit menu, vybrat svatební šaty nebo šaty pro družičky, zorganizovat zasedací pořádek a většinou u toho ještě v mezičase jednou rukou balíte svatební oznámení a druhou pečete koláčky. V dnešním článku Vám přinášíme pár tipů na to, co budete potřebovat na svatební obřad, na stůl, na hostinu a na focení, ale třeba i do výslužek a na památku. A pokud svatbu sami neplánujete, ale chystáte se na ni jako host, můžete se inspirovat nápady na originální svatební dárky s vůní dřeva.

Svatba v přírodním stylu je netradiční, ale velice populární způsob, jak udělat z obřadu a hostiny originální a intimní prožitek. Milovníci přírody a vyznavači jednoduchého, čistého stylu, mohou do svatební výzdoby zakomponovat jakýkoliv oblíbený přírodní prvek  – kromě květin, které nemohou chybět na žádné svatbě, můžete svatební stoly ozdobit různými plody, šiškami, travinami, jutou, listy nebo třeba kameny. Tyto přírodní motivy by ale samozřejmě měly vévodit nejen svatebnímu stolu, ale i dalším důležitým prvkům jako jsou svatební pozvánky a oznámení, výzdoba svatebního sálu, styl nevěsty a ženicha a dokonce i vzhled svatebního dortu. Dominovat by pak měly přírodní materiály, především dřevo a proutí.

A vůbec nezáleží na tom, v jakém ročním období svatbu plánujete – i na zimní svatbě můžete vše ladit do nádechu přírody, stačí jen pár šišek, jehličí a cesmína. Jarní výzdobu volte s ohledem na rozkvétající krajinu (lípa, šeřík, tulipány), na letní svatbě nesmí chybět luční květy a proutěný koš plný čerstvého ovoce, k podzimní svatbě se pak hodí šípky, kaštany a barevné listí.

Cedule s nápisem "Svatba"

Nevěsta, ženich a obřad

Zavřete oči a představte si krásnou vílu. Má na sobě jednoduché, jemné šaty, vlasy jí volně spadají přes ramena a na hlavě má věneček z čerstvých květů. Usmívá se. Vedle ní stojí elegán s dřevěným motýlkem vyvoněný tak, že jsou ženské slabé v kolenou a všechny babičky a tetičky utírají slzy dojetí. Prstýnky čekají bezpečně u svědka v kouzelné dřevěné krabičce, hosté vkládají svatební přání a finanční dary do pokladničky a ani fotograf se na chvilku nezastaví. 

Přírodní boho svatba

Svatební hostina

První momenty po obřadu strávíte v kruhu své rodiny a nejbližších přátel, a měli byste se tak cítit co nejpříjemněji. Proto je důležitý zasedací pořádek, stačí dát na stoly krásné dřevěné svatební jmenovky, aby hosté hned věděli, kam se posadit. Na stolech by také měly hořet svíčky, které doplní romantickou atmosféru. 

Svatebčanům nachystejte krabičku s fotkami ze začátků Vašeho vztahu a z dětství, aby se měli nad čím rozplývat a umožněte jim vyplnit památeční knihu hostů, ať pak máte něco na památku. Děti (a nejen děti) se určitě zabaví se svatebními rekvizitami a vyřádí se ve fotokoutku. Na stoly byste rozhodně měli dát i menu, které slibuje lahodnou hostinu. Po hostině už stačí jen nakrájet dort, na jehož vrchol můžete naaranžovat vyřezávanou nevěstu s ženichem.

Mr & Mrs

Po svatbě: výslužka & upomínky na památku

I výslužka se svatebními koláčky, makronkami a cukrovím jde krásně zabalit do přírodního hávu. Můžete zvolit třeba rustikální pytlík nebo papírovou krabičku převázanou provázkem a ozdobenou dřevěným přívěskem.

Svatbu (v ideálním světě:)) plánujeme jednou za život a je nesmírně důležité uchovat vzpomínky na tento významný den. Nejzásadnější bývá svatební video, které si pak kdykoliv pustíte a připomenete si, jak to nevěstě slušelo, jak neodolatelně vypadal dort a jak se vyvedlo počasí. Stejně důležité jsou svatební fotografie – ty stačí schovat do fotoalba či krabičky nebo si můžete vybrané fotografie zarámovat a pověsit. Určitě nevyhazujte ani svatební přání, v dřevěném boxu moc místa nezaberou.

Vzpomínky v krabičce a košíku

Originální svatební dary

Pokud se na svatbu chystáte jako host, darujte novomanželům dřevěné svatební přání s osobním vzkazem nebo básní. A určitě pořiďte novomanželům i překrásný originální svatební dar. Co takhle dřevěná truhlička s finančním příspěvkem, dřevěný podnos na snídani do postele, proutěný piknikový koš či láhev dobrého vína v rustikální dřevěné krabici s vygravírovaným věnováním?

Nepřinášíme ale jen tipy na svatební dary, na své si přijdou i svatební profesionálové. Pro fotografy jsou k dispozici dřevěné flash disky, na které lze vypálit iniciály novomanželů. Odevzdané svatební fotky na takovém flash disku dostanou úplně nový šmrnc.


Ať už chystáte rustikální svatbu ve stodole, na starém statku, ve vinařství, na zřícenině hradu, ve srubu, na louce nebo u Vás na zahradě, dřevěné dekorace jsou jasnou volbou. Dřevo působí domáckým, teplým a útulným dojmem, a dodá Vaší svatbě kouzelnou atmosféru.

Tým ČistéDřevo.cz Vám rád pomůže vymyslet svatební dekorace na míru. Rádi Vám vyřežeme z překližky cokoliv dle Vašeho přání. Do dřeva také vypalujeme. Stačí se ozvat 🙂 

Autor Markéta Kocichová

Věřím, že dřevo je nejdokonalejší materiál na světě a o zkušenosti s ním se s vámi ráda podělím. Zajímám se o užitečné rady a tipy ze světa dřevotvorby, které publikuji alespoň dvakrát měsíčně.

Další podobné články

Aleš Fodor (AF Umění dřeva) vyrábí originální dřevěné výrobky denní potřeby (zejména misky, lžíce, další kuchyňské náčiní, ale i originální šperky) a pořádá workshopy pro dospělé i pro děti. Miluje stromy a dřevo, stejně jako my. Proto jsme ho poprosili o jeho čas a zodpovězení několika otázek. Aleši, jak jste se k výrobě dřevěných výrobků dostal? […]

Chci číst dále

Vybrali jsme pro vás přes tucet nejzajímavějších počinů českých food blogerů, co se věnují vaření a přinášejí všem milovníkům dobrého jídla inspiraci na hromadu gurmánských zážitků. Najdete tady tipy na vaření a pečení, zdravý životní styl, recepty (veganské, bez lepku, bez cukru) – zkrátka vše, co vás v kuchyni napadne. Prohlédněte si jejich články a […]

Chci číst dále

Interiérový design, kreativní DIY tvoření, bydlení a jídlo, to vše najdete na blogu La Petite Anne. Autorkou blogu je Anna, která se řídí heslem „Všechno bude“. Pokud hledáte inspiraci na zajímavé DIY projekty a máte kreativního ducha, Anniny originální nápady si zamilujete. I s Annou jsme měli tu čest si popovídat a vyklubal se z […]

Chci číst dále

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.