Máte dotaz? +420 605 337 238

Ubrousková technika, nebo-li decoupage na dřevo

Provádění tzv. decoupage (dekupáže) na dřevo je velmi staré řemeslo, které bylo poprvé použito již za Viktoriánské éry, kdy dámy trávily svůj volný čas dekorativním uměním, jako je právě decoupage, ale také zdobení a malování na porcelán. Základní principy a metody používání jsou ale stejné i dnes. Dřevěná prkénka, krabičky na šperky a jiné dřevěné produkty byly a jsou ozdobou mnoha domovů.

Krok 1 – vytvoření hladkého povrchu

Vůbec nejdůležitější je hned na začátku zařídit, aby povrch dřeva, který chystáte na decoupage byl hladký. Opracujte jej tak, aby byl bez škrábanců a dokonale připraven, vhodné je použít například jemný brusný papír (takzvaný šmirgl papír). Povrch nezapomeňte otřít hadříkem, abyste například z dřevěné krabičky na kapesníky odstranili zbytky brusného prachu a nečistot.

Krok 2 – příprava obrázků

Vystřihněte obrázky, které budete na své zdobení používat. U obrázků použitých z ubrousků doporučuji lepit pouze jednu vrstvu, protože čím tenčí vrstva je, tím méně stačí lepidla, případně laku a na výsledek práce, ať už se jedná o jakýkoliv výrobek vhodný na dekupáž, je opravdu krása pohledět.

Krok 3 – lak

Na část dřeva, kde chcete ubrouskovou techniku aplikovat naneste tenkou vrstvu laku a nechte podle pokynu výrobce zaschnout. Poté použijte například drátěnku nebo jemný brusný papír a vyleštětě lak na prkénku (či jiném výrobku) dohladka. Neodstraňujte velké množství laku, pouze vyleštěte. Po tomhle kroku můžeme začít uplatňovat své papírové výřezy.

Ubrousková technika na dřevo

Decoupage na dřevo

Krok 4 – rozvrhnutí obrázku a lepení

Uspořádat obrázky na dřevěný výrobek lze jistě mnoha způsoby, věnujte tomu dostatek času dokud nenajdete design, který se Vám líbí. Mějte tento krok dobře promyšlený, protože jakmile jednou nanesete na obrázky lak nebo lepidlo, už jen těžko budete s obrázky pohybovat. Pokud jste si to promysleli, naneste zezadu lak na každý kus obrázku a přiložte na připravenu plochu dřeva. Poté celý kus znovu zalakujte. Jakmile je to kompletně suché (doporučuji počkat 24h) upravte opatrně povrch obrázků tak, aby byl zase dokonale hladký.

Krok 5 – Dokončení

Pokud chcete své dílo dotáhnout k dokonalosti, doporučuji opakovat nanášení, schnutí a jemné opracovávání povrchu tak dlouho, dokud není poznat hrana obrázků a přechod na dřevo (tedy dokud nejsou výřezy zcela vloženy do povrchu výrobku na dekupáž a není cítit, kde papír končí).

Decoupage není práce na jeden den, nicméně tento delší proces se vyplatí a taková mistrovská díla se klidně mohou stát rodinným dědictvím. Zejména truhly na všelijaké věci jsou opravdu krásný a funkční doplněk.

Výrobky vhodné na decoupage naleznete také ZDE v kategorii „Decoupage“.

Markéta Kocichová
Věřím, že dřevo je nejdokonalejší materiál na světě a o zkušenosti s ním se s vámi ráda podělím. Zajímám se o užitečné rady a tipy ze světa dřevotvorby, které publikuji alespoň dvakrát měsíčně.
Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby.
Buďte s námi součástí přírody.